Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak bude vypadat pohřeb Václava Klause?

18. 12. 2012 22:58:39
Dnes je tomu právě rok, co skonal prezident naší země Václav Havel. Pohřební průvod čítající desetitisíce lidí ho tehdy klidně a důstojně doprovázel z Pražské křižovatky na Pražský Hrad. V souvislosti s touto vzpomínkou mě napadlo, jak asi bude vypadat pohřeb Václava Klause.

Velice jasně si na zprávu z rádia o skonu Václava Havla vzpomínám a vybavuji si, jak tehdy zasáhla celou naši zem a celý svět.

V následujícím týdnu jsem si vzal dovolenou, abych se mohl přidat ke smutečnímu průvodu z Pražské křižovatky na Pražský hrad. Udivilo mě tehdy, že i přes brzkou hodinu a mráz se sešlo velké množství lidí. Lidé se nestrkali, nepředbíhali, hlučně nevolali ze svých mobilů; pomalu a klidně kráčeli a důstojně doprovázeli rakev s ostatky Václava Havla.

Politický i kulturní svět znal Václava Havla, vážil si ho pro jeho názory a boj proti bezpráví, nespravedlnosti a totalitě. Na jeho pohřbu se sešli čeští a světoví vysocí představitelé kulturního a politického života.

Ale jak bude vypadat pohřeb Václava Klause? Jak zareaguje Evropská unie a svět? Kdo z vysokých zahraničních představitelů přijede uctít jeho památku?

Putin osobně určitě nepřijede, možná pošle místo sebe nějakého neznámého vysoce postaveného úředníka z Kremlu, Čína asi taky někoho pošle; snad dorazí Vladimír Mečiar, pokud do té doby nezemře...

To bude asi z ciziny všechno, i když ze Severní Korey by se někdo mohl pokusit prohrabat...

Na pohřbu Václava Klause jistě spatříme stejné osobnosti, které jsme mohli nedávno zahlédnout při finále Davis Cupu. Určitě zde kamera zaostří na obličej Martina Romana (bývalého šéfa státního podniku ČEZ, který si zde vydělal pohádkových více než 1 mld. Kč), Martina Dvořáka, Tomáše Chalupu, Petra Žaludu, jenž vede ztrátový státní podnik České dráhy, které přesto toto finále spolusponzorovali. A když je někde ČEZ, pánové z J&T budou na blízku. Vždyť právě ČEZ je katapultoval do nebeských výšin.

Ale kdopak se to skrývá před objektivy kamer, není to nikdo jiný než nejbohatší muž naší země, pan Petr Kellner. Ano, ten Petr Kellner, který v roce 1997 po nočním jednání s tehdejším ministrem financí Klausovy vlády, Ivanem Kočárník, obdržel od vlády 5,7 mld. Kč na stabilizaci České pojišťovny. Bez ostychu lze tuto „transakci“ označit za historicky největší korupční aféru, budu-li ignorovat dostavbu Temelína. Ivan Kočárník tehdy za měsíc odchází z ministerstva financí a čirou náhodou se přesouvá do představenstva České pojišťovny. Kellner za tento „bakšiš“ staví na oplátku Klausovi knihovnu a možná brzy i mauzoleum.

Je dost pravděpodobné, že pohřební vůz bude řídit Roman Janoušek, přítel Václava Klause. Na sedadle spolujezdce ho bude navigovat zapřisáhlý bojovník proti korupci Radek John, který vlastně Janouška nikdy neviděl, nikdy o něm neslyšel a neexistuje žádný důvod o tom pochybovat, i když čirou náhodou byl jednatelem jedné jeho firmy. Se řízením má Roman Janoušek sice lehké problémy, na druhou stranu ovládá půl Prahy, takže nechá uzavřít dopravu ve své Praze a nařídí zákaz vycházení všem příslušníkům vietnamské komunity.

O pohonné hmoty do pohřebního vozu se postará čerpací stanice OMV, kterou na franchizu provozuje Tomáš Hrdlička. Úklid po pohřbu pak zajistí Pražské služby, v kterých má Hrdlička 30-ti % podíl skrytý přes kyperskou společnost.

Za rakví jistě budou truchlit Klausovi dvorní šašci a rádci, „rocker“ Jakl a novinář Hájek, známý svými světonázory. Ti pak budou číst nad rakví z Klausových knih Zápisky z cest. Hájek přidá i úryvek ze své nové knihy, která se Klausovi moc líbila.

Paní Livie Klausová bude podepírána svou kamarádkou paní Doležalovou, která ač odsouzena z korupce, dostala od pana prezidenta Klause milost.

Vedle paní Livie Klausové půjdou jejich dva synové, kteří jsou oba zaměstnaní ve stáním sektoru a nezaměstnatelní v sektoru soukromém (jeden je ředitelem střední školy a druhý pracuje ve státním podniku ČEZ). Nakonec je možné, že ČEZ bude celý pohřeb financovat.

Václav Klaus miloval servilitu a lezdoprdelezectví, proto nejvíce času na proslov nad jeho rakví dostane jeho nejmilejší spolupracovník a přítel Pavlík Bém. Pavlík bude vyprávět o mnoha úspěších, které společně dokázali, o těžkých bitvách, které spolu vybojovali, o nesnázích, kterým čelili. Nezapomene se zmínit o čistém charakteru, smyslu pro humor a schopnosti udělat si srandu i sám ze sebe. Připomene také Klausovy zásluhy při budování věhlasu naší země ve světě, o příkladném smyslu k naslouchání a o jeho vzácné schopnosti uznat své chyby.

Boris Šťastný, odborník na zdravotnictví, na pohřbu pronese dojemnou řeč o jeho čisté duši a o jeho uzdravení české ekonomiky od pravdoláskařské rakoviny.

Na krátký okamžik padne záběr na Sebastiana Pawlovského...

Mezi věnci nebude chybět ten od Aleše Hřebíčka, bývalého ministra dopravy Topolánkovy vlády a současného majitele pražské fotbalové Slávie. Na jeho věnci budeme moct číst: „Dokopal jsi to daleko...“

Václav Klaus byl znám svojí láskou k tenisu. Tenisovou raketu na květinovém podkladu mu k rakvi položí Miroslav Jansta - předseda Českého svazu tělesné výchovy.

Smuteční píseň zapěje několikanásobná slavice Lucie Bílá.

Pohřeb Václava Klause bude trochu připomínat pohřeb Václava Kočky mladšího. Mnoho pánů ve vozech Bentley nebo alespoň Mercedes AMG, mezi kterými se bude vyjímat Marerati Víta Bárty.

Budu se jen modlit (jsem nevěřící), aby pohřeb moc detailně nesledovaly zahraniční televize a nevybírali obličej po obličeji s poznámkou „obviněn z korupce“, „usvědčen z korupce“ (ve skutečně vyjímečných případech), „pohádkově zbohatl na státních zakázkách“, „vlastní x % podíl ve státní nebo pro stát pracující firmě“ atd., aby náš český národ nebyl zase k ostudě a smíchu celému světu.

A v pohřebním průvodu samozřejmě nebude chybět Stanislav Gross, snad jen tentokrát se nebude smát, z jeho obličeje budeme číst upřímný smutek...

Autor: Petr Houdek | úterý 18.12.2012 22:58 | karma článku: 27.57 | přečteno: 1801x

Další články blogera

Petr Houdek

Ožralý Zeman si spletl suverenitu se solidaritou!

Zeman si kvůli zvýšené koncentraci alkoholu v krvi popletl základní pojmy. Hovořil o suverenitě místo o solidaritě.

24.6.2017 v 12:23 | Karma článku: 23.82 | Přečteno: 1493 | Diskuse

Petr Houdek

Hrad vzkazuje do Vatikánu: potřebujeme váš papamobil!

Miloš Zeman si díky svému příkladnému životnímu stylu (nekuřák a notorický abstinent) a lásce ke sportu (vynikající veslař a běžkař) přivodil závažné zdravotní potíže. Má problémy se udržet na nohou. Na Hradě byla svolána porada.

26.5.2017 v 23:20 | Karma článku: 20.85 | Přečteno: 668 | Diskuse

Petr Houdek

Zeman – prezident, který nezná Ústavu

Ústava České republiky je základní zákon České republiky. Již na základní škole jsme se o Ústavě učili, na gymnáziu jsme ji pak studovali detailně.

12.5.2017 v 9:42 | Karma článku: 18.00 | Přečteno: 418 | Diskuse

Petr Houdek

Komu dalšímu vleze Zeman do zadku?

Ještě nedávno lezl Zeman do zadku Putinovi.Megalomanská estráda s čínským prezidentem již po týdnu upadla do propadliště dějin. Dalším řiťolezeckým cestovatelským zastavením měla být Kuba, ale zase ti proklatí Amerikáni...!

5.4.2016 v 18:02 | Karma článku: 24.86 | Přečteno: 644 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Aleš Vavřinec

Cesta pravdy - jdete na ní i vy?

Seděl jsem nad klávesnicí a byl jsem v pasti. V mentální pasti. Měl jsem strach. Ten text byl skvělej, byl plnej mě. Bez příkras a keců. Jenže to bylo právě ono...

24.10.2017 v 9:12 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 23 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Všichni máme máslo na hlavě, ale zřejmě kvůli muslimům ho zdražili

Především bych se chtěl znovu omluvit svým bratrům mezi křesťany a Židy za to, že jsem účelově citoval Biblické verše vyjadřující násilí či podřízenost žen.

24.10.2017 v 8:52 | Karma článku: 4.90 | Přečteno: 117 |

Ervín Dostálek

Dočkají se významní obvinění do té doby, než půjdou do důchodu, konečného verdiktu soudu?

Soudci to nemají lehké - co vše musí prostudovat a vzít v potaz, aby jejich verdikt byl jasný a spravedlivý. A co těch případů mají a těch stran dokumentů, že. Ale je to jejich džob a měli by s ním být hotovi, co nejdříve, ne?

24.10.2017 v 8:41 | Karma článku: 6.46 | Přečteno: 98 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Celebrity na blogu: Liv a Elle

Na temnoucím nebi VIP, když slunce splyne s horizontem Středozemního moře, září nad Svatou zemí hvězda nad jiné úchvatná. Jmenuje se Bar Reafaeli.

24.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 70 | Diskuse

Šárka Rosová Váňová

Jak se stát maminkou roku – semifinále

V životě se má zkusit všechno. Když jde o zkušenost a dětské poznání světa, platí to dvojnásobně. Tak jsme se s naší Klárkou pustily do soutěže Maminka roku 2017. Samozřejmě s nadšením, protože jinak to ani neumíme.

24.10.2017 v 7:59 | Karma článku: 5.49 | Přečteno: 80 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1394

Uznávám pouze skutečné autority. Tou jedinou a na dlouhá léta poslední byl v polistopadové historii Václav Havel.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.