Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bém, Řebíček, a Gross – korupce je v Čechách dost!

18. 10. 2009 15:16:51
Kapitalismus Základem fungování kapitalismu je jedinec, který si uvědomuje, že jeho úspěch záleží jen na něm, tedy na jeho vědomostech, zkušenostech, píli a pracovitosti, odhodlání a obětavosti, který dokáže plně nést odpovědnost za své činy a který ví, že jeho svoboda končí tam, kde začíná svoboda jiného člověka.

Samotný kapitalismu pak funguje na rovnosti startovních podmínek, tzn. je-li vyhlášeno výběrové řízení, každý jedinec nebo firma, která splní transparentně vyhlášená kritéria, se může tohoto řízení zúčastnit. Záleží pak už jen na nich, zda uspějí či nikoliv.

Výsledky řízení musí být pak veřejně vyhlášeny spolu s pořadím, v jakém se jednotlivé firmy umístily a jaké nabídky učinily.

Mocná ruka trhu

Nezazlívám našich polistopadovým politikům nezkušenost v oblasti ekonomického řízení státu, vždyť jsme žili 40 let v naprosto jiném ekonomickém systému a oni neměli, kde získat zkušenosti. Avšak většina politiků po revoluci osobně navštívila USA, které ať chceme nebo ne, musíme považovat za vzor demokracie. Americká demokracie funguje na přesně stanovených pravidlech a dojde-li k porušení těchto pravidel, je uplatněna nekompromisní sankce. Zastaví-li vás americký policista, nikoho nezajímá, že jeho plat je srovnatelný s platem pracovníka v provozovně rychlého občerstvení, ale hned víte, že proti vám stojí autorita s profesionálním vystupováním a není radno se pokoušet o jakékoliv zapírání či dokonce uplácení. V USA si můžete být jisti, že v případě porušení pravidel, ať dříve nebo později zato zaplatíte.

Našim polistopadovým politikům, jmenovitě hlavně Václavu Klausovi, nedošlo, že právo nesmí být v závěsu za trhem, ale naopak musí být v předstihu a trh usměrňovat.

Poslanci a senátoři

Kdo zná svého senátora a co udělal pro váš kraj?

Zrušením Senátu by naše republika opravdu o nic nepřišla, naopak by ušetřila finanční prostředky. Neustále opakovaná fráze, se Senát je jakousi ústavní pojistkou, je silně naivní a již přežitá. Mohu jmenovat spoustu jmen bývalých (např. pan Novák, obžalován z korupce a stavějící v současné době na černo čerpací stanici v Děčíně) či současných senátorů, kteří použili či používají senátorskou lavici jen pro získání vlivu při výběrových řízeních, zisku dotací, změně územních plánů atd.

Podíváme-li se dnes do Poslanecké sněmovny zjistíme, že pouze pětina poslanců vyvíjí nějakou činnost. Zbytek využívá tento post ku prospěchu vlastního obohacení či podnikání svých kamarádů a lidí, kteří jim za jejich snahu prosadit pro ně výhodné podmínky, zaplatí.

Snížení jejich počtu na 99 by bylo logickým vyústěním jejich dosavadní činnosti, resp. nečinnosti a ulehčením při sestavování nové vlády po volbách.

Politici a jejich odměny

Pracuji v soukromém sektoru jako obchodní ředitel a nad výhodami a jejich nesmyslnou kombinací našich politiků a představitelů státních institucí (např. ČEZ – při formulaci, že je tato společnost polostátním podnikem upadám do záchvatů zuřivosti, český stát vlastní v ČEZu téměř 70 % je tedy majoritním vlastníkem a měl by se podle toho chovat) jen kroutím hlavou.

Např. pan Rath nyní zastává funkci poslance a zároveň hejtmana, náleží mu zato tedy 2 platy. Pokud v soukromém sektoru přebíráte další pravomoci, buď si dohodnete zvýšení platu anebo prostě pravomoc převezmete bez jakékoliv další náhrady prostě proto, že se jinak může najít někdo jiný, který to udělá a do budoucna s ním bude firma počítat a s vámi ne.

Chci tím tedy říci, že vysocí státní úředníci a politici by měli pobírat jeden plat, ten nejvyšší, bez rozdílu kolik funkcí zastávají. Vsadím se s vámi o svůj dům, že v tom okamžiku by rázem většina politiků s více funkcemi zjistila, že už je časově nestíhá a zůstali by jen u funkce s nejvyšším platem.

Těm, kterým ještě náleží služební vůz, by měl být dle jejich funkce stanoven limit, za který si mohou vůz pořídit. Je pro mě naprosto nepochopitelné, že někteří naši činitelé mají k dispozici tři služební vozy a ještě si mohou klidně zvolit např. Maserati Quattroporte jako jeden z těchto vozů.

A co se týče nákladů na bydlení, mě se také nikdo neptá, kde a jak bydlím. Pokud danou pozici přijmu, musím se o bydlení postarat, je to moje starost.

Každý poslanec by měl pobírat mzdu ve výši 100 tis. Kč měsíčně, která by již zahrnovala veškeré jeho náhrady (na kancelář, na asistenty, ošacení atd.) včetně diet při cestách do zahraničí. Poslanecká sněmovna by pak při zahraničních cestách poslancům hradila jen letenky a případně ubytování.

Stejně jako u soudců by byl na politiky, státní úředníky a členy zastupitelstev aplikován zákaz podnikání. Všechny tyto osoby by museli před vstupem do politiky a odchodem z politiky předkládat majetková přiznání.

Vstup pravidel soukromého kapitalistického sektoru do státního sektoru je naprostou nezbytností!

Neexistence právního systému

Gross, Bém, Řebíček, Šulc, Gandalovič, Langer, Tvrdík, Kraus, Kalousek, Dryml, Čunek, Doležal, Odehnal, Bazala, Roman, regionální zastupitelstva (Liberec, Chrudim, Karlovy Vary, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Chomutov atd.) – spousta jmen lidí, kteří svůj vlastní zájem povýšili nad veřejný zájem, kterému by měli sloužit.. Pro tyto a další lidi jsou čest, hrdost, charakter a slušnost jenom prázdná slova.

V mnoha částech naší země vlivní podnikatelé spolu s místními politiky, místními vysokými představiteli policie a místně příslušnými soudci vytvořily finančně motivovaná uskupení, která kryjí nezákonnou činnost někoho z nich. Jedná se o zločinná spolčení, která považuji za nejvyšší formu korupce.

Soudci a soudy

Není žádným tajemstvím, že v ČR je třetina soudců zkorumpovaná, druhá třetina nekompetentní, rozuměj tak líná a duchem nepřítomná skupina, že byste jim nesvěřili ani, aby vám nakrmili rybička (př. soudce Nagy) a zbývá třetina, které si nesmírně vážím, představující soudce, kteří jsou kompetentní a berou svoje povolání jako poslání, tedy že mají vykládat právo a prosazovat spravedlnost. Bohužel tato skupina soudců působí hlavně v oblasti trestního práva.

Soudci by měli týt dosazováni na 5 let, vždy s možností prodloužení na dalších 5 let. Posuzování o prodloužení jejich mandátu by se odvíjelo od jejich rychlosti projednávání vlastních soudních případů, počtu úspěšně uzavřených případů a od charakteru soudce, tzn. jestli se neobjevily náznaky korupce či dokonce zločinného spolčení.

Zřízení finančních soudů, které by se zabývaly spory tzv. “proti státu“ je naprostou samozřejmostí. Vždyť i ve stejně zkorumpovaném Slovensku již před několika lety finanční soudy zřídili. Většině našich politiků při zmínce o finančním soudu naskakuje husí kůže.

Jedna přímo zodpovědná osoba na jedno výběrové řízení

Vždy určit konkrétní osobu zodpovědnou za konkrétní výběrové řízení (ředitel odboru, popř. ministr, starosta, primátor atd.). V případě jakýchkoliv pochybností o řádném průběhu výběrového řízení by pak přímo tato osoba čelila trestnímu stíhání.

V této zemi nefunguje právní systém; vymahatelnost práva a spravedlnost jako taková jsou naprosto abstraktní pojmy.

Mocná ruka trhu nic nevyřešila. Musí se přesně nastavit jasná protikorupční pravidla, která budou nekompromisně prosazována.

Nezbývá mi než souhlasit s jednou myšlenkou zavrženíhodného Machiavelliho a to, že vládnout by měli jenom bohatí lidé, jen bych upřesnil – bohatí lidé, kteří zbohatli poctivě. Tito lidé by již byli dostatečně finančně zabezpečeni a veškerou svoji píli a energii by věnovali správě věcí veřejných.

Autor: Petr Houdek | neděle 18.10.2009 15:16 | karma článku: 26.86 | přečteno: 1339x

Další články blogera

Petr Houdek

Ožralý Zeman si spletl suverenitu se solidaritou!

Zeman si kvůli zvýšené koncentraci alkoholu v krvi popletl základní pojmy. Hovořil o suverenitě místo o solidaritě.

24.6.2017 v 12:23 | Karma článku: 23.82 | Přečteno: 1493 | Diskuse

Petr Houdek

Hrad vzkazuje do Vatikánu: potřebujeme váš papamobil!

Miloš Zeman si díky svému příkladnému životnímu stylu (nekuřák a notorický abstinent) a lásce ke sportu (vynikající veslař a běžkař) přivodil závažné zdravotní potíže. Má problémy se udržet na nohou. Na Hradě byla svolána porada.

26.5.2017 v 23:20 | Karma článku: 20.85 | Přečteno: 668 | Diskuse

Petr Houdek

Zeman – prezident, který nezná Ústavu

Ústava České republiky je základní zákon České republiky. Již na základní škole jsme se o Ústavě učili, na gymnáziu jsme ji pak studovali detailně.

12.5.2017 v 9:42 | Karma článku: 18.00 | Přečteno: 418 | Diskuse

Petr Houdek

Komu dalšímu vleze Zeman do zadku?

Ještě nedávno lezl Zeman do zadku Putinovi.Megalomanská estráda s čínským prezidentem již po týdnu upadla do propadliště dějin. Dalším řiťolezeckým cestovatelským zastavením měla být Kuba, ale zase ti proklatí Amerikáni...!

5.4.2016 v 18:02 | Karma článku: 24.86 | Přečteno: 644 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jaroslav Míth

Bože! Dědičný hřích už není je křesťanský, ale i postkomunistický

Nově místo teologů přichází s dědičným hříchem pokrokáři, v jejich pojetí je tím dědičným hříchem naše poznamenání komunismem.

24.10.2017 v 9:00 | Karma článku: 7.37 | Přečteno: 78 | Diskuse

Michal Vimmer

Zaorálkův duch doby

Ministr zahraničí a "volební lídr" ČSSD vyjevil, proč strana pod jeho vedením dopadla tak jak dopadla. Nemůže za to přítel Chovanec, ani kamarád Sobotka, snad ani oligarcha Babiš, i když ten samozřejmě v prvé řadě. Takže kdo ?

24.10.2017 v 8:30 | Karma článku: 11.00 | Přečteno: 347 | Diskuse

Karel Januška

Výsledky voleb

Máme téměř třicet let od sametové revoluce. Každá vláda vznikla z demokratických voleb. Poznají to občané?

24.10.2017 v 8:20 | Karma článku: 9.17 | Přečteno: 194 |

Jan Bartoň

Existují ti, co kazí volby?

SPD je podle ČT fašistická strana. A co další politici, kteří odmítají politiku EU jako například Václav Klaus. Ten získal v ODS nejvíce preferenčních hlasů. Je to také fašista?

24.10.2017 v 8:01 | Karma článku: 20.38 | Přečteno: 424 | Diskuse

Martin Braun

Dobrých zpráv není nikdy dosti

Zatímco Česko se ještě plně nevzpamatovalo z volebního masakru, a faktu, že vládu bude sestavovat nejen obviněný z dotačních podvodů ale z příslušnosti k Stb, tady mám na mysli tu slušnou část Čechů a Moravanů.

24.10.2017 v 6:04 | Karma článku: 8.46 | Přečteno: 404 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1394

Uznávám pouze skutečné autority. Tou jedinou a na dlouhá léta poslední byl v polistopadové historii Václav Havel.



Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.